40 קמ של חול, מלח וים אחד גדול – ריצטיול אשקלון- פלמחים.

בקיץ האחרון באחד מימי חודש סיוון (יוני) המהבילים, החלטתי לרוץ לחוף פלמחים. קו ישר צפונה על רצועת החוף מאשקלון לחוף פלמחים- מרחק של 40 ק"מ.

ריצה זו מתאימה לכולם. מחד אם נפשכם חפצה בריצה אתגרית על חופי ישראל. זה המסלול! מאידך, אם אתם יותר בקטע של לעשות את זה רגוע ובקטעים. גם אפשרי ולא פחות יפה ומאתגר. הריצה עוברת ברובה על החול הרך והעמוק שצמוד למים. ישנם מס קטעים עם מעקף סביב נמל אשדוד, ועל כן הריצה עוברת על מדרכות העיר לאורך מס ק"מ בודדים. הריצה מדהימה, ומאד מיוחדת.

ריצתטיול2
הפסקה באחד מהחופים היפים והשקטים בישראל- בין פלמחים לאשדוד

למי שאוהב נופיי חוף ארוכים וקלאסיים, זה האזור. בקטע האחרון שבין אשדוד לפלמחים הריצה נעשית קשה, אתגרית ומאד מבודדת, ועל כן מעניינת מאד ומרתקת! ניתן לרוץ בכל עונות השנה. בחורף אני ממליץ להביא משהו חם ללבוש תוך כדי ואחרי. ובקיץ עדיף להתחיל מוקדם מאד בבוקר בכדי לא להיכנס לשעות החמות. אני ממליץ גם  להביא את נעלי הריצה הקשוחות שיש לכם, גרביים להחלפה גם אופציה שכדאי לשקול.

אז איך מגיעים: נוסעים בכביש 4 לכיוון דרום, עוברים את אשדוד ובצומת אשקלון (דרום), פונים ימינה. נוסעים בשדרות בן גוריון לפחות – 5 דק' עד כיכר השנייה. פונים שמאלה בכיכר לרחוב ת. בן עמר עד שמגיעים לחנייה הראשית של הגן הלאומי פארק אשקלון- שם המסלול מתחיל.

אורך המסלול: 40 ק"מ לכל כיון. ( ניתן גם להתחיל בחוף פלמחים) נק' התחלה: גן לאומי פארק אשקלון.  נק' סיום: חוף פלמחים. דרגת קושי : 4 (1-קל\5-קשה מאד ) עונה מומלצת: כל השנה. (בקיץ עדיף להתחיל לפנות בוקר) להעמיס על הגב: מים, תוספי אנרגיה, מגבת קטנה לניגוב מי הים והחול, גרביים, נייד, כסף ומצלמה כמובן!

חשוב לזכור! ריצה בקיץ: עם חולצה בעלת שרוולים ארוכים, כובע רחב שוליים, משקפי שמש, כדורי מלח, לפחות 2 ליטר מים.

ריצתחוף כריש
קצת אחרי ניצנים – אחד הכרישים שהיה במים נפלט לחוף…

 התחלה: הריצה מתחילה על חוף הים שבדרום העיר אשקלון, כשהפנים שלנו פונות צפונה לכיוון חופי אשדוד ופלמחים. לאחר מס קמ' מגיעים למרינה הקטנה והמשפחתית של אשקלון, שם ניתן לבצע מנוחה קטנה עם מילוי המים.

ישנם עוד מספר נק' מים לאורך חופי אשקלון כפי שמצוין במפה. לכן עדיף לשתות מהברזיות ולשמור את המים להמשך הריצה המאתגרת. בשלב זה ניתן גם לרוץ על הטיילת של העיר שמקבילה לקן החוף. הטיילת ממשיכה כ-5 קמ צפונה ובסופה ניתן ללא בעיה לרדת לחוף. הריצה ממשיכה צפונה לכיוון נמל אשדוד שניתן כבר לראותו באופק. התחנה הבאה היא חוף ניצנים שם ניתן לבצע הפסקת מים ואוכל למי שהרעב החל לתת בו סימנים.

זריחה באשרון
נץ החמה בחופי אשקלון – תחילת המסלול.

חוף ניצנים: לאחר כ-10 קמ', חוץ ניצנים המפורסם ומרהיב ביופיו מגיע בדיוק מתי שצריך. ישנה מסעדה שניתן לאכול משהו וכמובן לא לשכוח לתדלק את מארזי המים שברשותנו. כמה קמ' דרומית מהחוף ניתן לראות את מקום הטלת ביצי צבי הים. המקום מגודר עם שלטים, אם יש לכם מזל אולי תזכו לראות את אחד מבע"ח הימיים היותר גדולים ונדירים שיש באזורנו.

לאחר מנוחה קצרה הכיוון הכללי הוא העיר אשדוד שנמצאת כ – 5 קמ' צפונה מחוף ניצנים. הריצה ממשיכה להיות על קו המים. המלצה שלי היא לנסות לחפש תמיד את החול הקשה שגורם להפחתה מהעומס על על קרסולנו.

 אשדוד: חופי אשדוד ברובם יהיו עם מלתחות ונק' מים כפי ציינתי במפה. אפשר לנוח שם. אפילו מומלץ לרוקן קצת את החול שהצטבר בגרביים ובנעליים. אולי גם לרחוץ את כפות רגלינו מהחול, רחצה שתחסוך שלפוחית בהמשך הדרך. הריצה ממשיכה לאורך חופי אשדוד עד שמגיעים לנמל אשדוד.

בקמ ה- 20, יש לפנות ימינה, ולעלות על הכביש שמקיף את נמל אשדוד. הכיוון הכללי הוא צפונה. ויש להגיע לאזור התעשייה ובתי הזיקוק של אשדוד כפי שמצוין במפה.

לאחר חציית אזור בתי הזיקוק, הכביש מגיע לנתיב הישן של רכבת ישראל. (ממזרח למערב). יש עדיין סמנים של המסילה וקורות עץ גדולים. זהו סימן לפנות שמאלה לכיוון מערב. עד הפגישה המיוחלת שוב עם חוף הים.

למסלול הריצה המעודכן ניתן להיכנס בקישור המודגש הבא: מפת מסלול 40 ק"מ

מפת אשדוד
מפת המסלול- אשקלון פלמחים.

בין אשדוד לפלמחים: ברגע שמגיעים לקן המים לאחר העיקוף הארוך של נמל אשדוד, הכיוון הוא שוב צפונה לכיוון  חוף פלמחים . קטע הריצה הנ"ל, הוא החלק הקשה של המסלול ללא ספק! החול הרך בקטע זה מעורבב בקוקטייל איכותי של אבנים, צדפים, ומי מלח. הסלעים הגדולים שמפוזרים על קו המים מקשים מאד על ריצה זורמת. ישנם מס ק"מ שהריצה תהה על חול רך ורטוב שמרבית מהנעל תהה שקועה בחול, לא פשוט ומאד לא נעים לכף הרגל. התחושה של חול בתוך הנעל היא די מציקה  וניתן לחוש היטב כיצד השלפוחיות הולכות ומקבלות צורה יפה וסימטרית… אני ממליץ לעבור להליכה ברגע שהנשימה והדופק מגיעים לקצבים גבוהים,דבר שיקל קצת. אפילו הפסקה קצרה למים או חטיף יכולים לעזור.

רצועת החוף הזו היא שטח אש של חיל האוויר.  על כן כדאי לוודא שהריצה היא בסופי שבוע או בחגי ישראל אז השטח פתוח לקהל הרחב. ניתן להיכנס ביום רגיל, אין שום גדר או שער. אבל ממליץ להקפיד על כללי בטיחות ולברר לפני שנכנסים לשם.

החוף עצמו מדהים ושקט בצורה יוצאת דופן, וקשה להאמין שישנה פנינה כה מיוחדת במרכז הארץ. החוף מבודד וניכר לעין שכמעט ואין לו מבקרים במהלך העונה. על כן אפשר וכדאי לבצע מנוחה על שפת הים, ולרחצה קצרה. כי אין הרבה מקומות בארץ עם כזה חוף יוצא דופן.

סוף המסלול:  15 הקמ האחרונים והקשים של הריצה מסתיימים בחוף שלדעתי הוא אחד היפים בארץ. הסוף המיוחל מביא איתו מסעדה, מקום להתקלח וכמובן מילוי מים ובירה קרה! ממליץ להיכנס מיד לים, תוך כדי שיחרור ומתיחות. הכניסה למים אידאלית לשרירי הרגלים ותורמת רבות להרפייה, רגיעה ומנוחה מושלמת לגופנו הדואב והמסופק מהריצה הנדירה שתמה לה.

נתראה בשבילים…

צוריאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *