שחייה- מדוע חשוב להתחיל לשחות בגיל צעיר ?

אחד הדברים היחודיים בעולם השחייה, שהיא מתאימה לכל הגילאים. לשיפור ולימוד שחייה ישנה התחלה, אבל אין לה סוף. אין חוקיות לגיל המתאים ביותר להתחיל, או מתי כדאי להפסיק – כל אחד עם היכולות האישיות וההתפתחות האינדיבידואלית שלו. החשוב ביותר הוא לא לוותר כי אף פעם לא מאוחר.ילד שוחה

ילד שוחה
ילדים בגילאי 9-11 שעדיין לא למדו לשחות, עלולים לפתח חרדה ממים
ילדים בגילאי 9-11 שעדיין לא למדו לשחות, עלולים לפתח חרדה ממים

ילד שיודע לשחות הוא ילד שמסוגל לשחות לפחות 25 מטר, ללא מצופים, ללא הפסקות, בשחייה מסוגננת ורגועה, כשהמדריך מחוץ למים. ישנם ילדים שמספיקים להם 10 שיעורים פרטיים ואחרים יזדקקו ל- 20 שיעורים. כמות השיעורים הנדרשת בגילאים אלה תלויה כמובן ביכולות הגופניות של הילד – מוטוריקה, קואורדינציה, מבנה גוף וגם ביכולותיו הרגשיות: ריכוז, בשלות, ביטחון עצמי ומוטיבציה. אפשרו לילדיכם לעבור את התהליך בקצב המתאים לו. התייעצו עם המדריך לגבי התקדמות הילד וכמות השיעורים הנחוצה לו עד למצב "שוחה".

לגבי המדריך – שואלים אותי די הרבה- "איך יודעים אם המדריך טוב ואמין" ?

א: בשיעור הראשון לדעתי, חובה להיות נוכח ולראות איך הכימיה בין הילד והמדריך, ולשאול את ילדכם איך היה? הילד יודע הכי טוב מכולם.

ב: חשוב שיהיה עם תעודות, ביטוח, וניסיון עם ילדים ועבר כלשהו בהדרכה. איך יודעים? פשוט שואלים, ותמיד עדיף לברר ולקבל פידבקים מכאלו שמכירים אותו.

ג: אם אין תשובות חד משמעיות והוא מגמגם לגבי התעודות, פשוט תעברו הלאה למדריך הבא, יש מדריכי שחייה מצויינים בשפע, רק צריך למצוא אותם.

אני מאמין בלימוד שחייה מגיל צעיר על מנת לפתח מיומנויות ספורטיביות, משמעת וקואורדינציה. ילדים שלומדים לשחות בגיל צעיר מרגישים כי קל להם יותר במסגרות חברתיות וספורטיביות ואנו כמדריכים וכהורים רוצים לתת לילדינו את המתנה של להיות בין הטובים, ולתת לו את ההרגשה שהוא נותן את המקסימום מיכולותיו הפיזיות.

שימו לב! ילדים בגילאי 9-11 שעדיין לא למדו לשחות, עלולים לפתח חרדה ממים, לחוש מבוכה או לגלות התנגדות פנימית לכל מה שקשור במים. ילד בעל הרגלי מים נכונים וטובים לא ייבהל כשמים יכסו את ראשו, ומהבחינה הביטחותית מדובר בהרבה יותר מקלישאה: אחד הגורמים העיקריים לטביעה הם בהלה וחנק כתוצאה מהתגובה הראשונית למים. ילד שיודע להסתדר עם מים ומורגל אליהם, גם אם יהיה רק בן מספר חודשים, היה ויהיה מצב ויפגוש במים – הוא לא יבהל ולא יטבע.

אך זו ממש לא הסיבה היחידה: כאשר תינוקות ופעוטות בעלי הרגלי מים נכונים, שלומדים לאהוב מים וסביבה מימית ויגיעו ללימודי השחייה הראשוניים, תהליך הלימוד יהיה קצר יותר, יעיל יותר ונכון יותר. וזאת משום שהוא יגיע מוכן למים, יותר קל ללמד ילד המורגל לסביבה מימית, מאשר ילד הפוגש את המים לראשונה וחושש ממנה.

לסיכום: היתרונות בשחייה ובהקניית הרגלים ספורטיבים כבר מגיל צעיר הם רבים וההשלכות לטווח הארוך הן בלתי ניתנות לערעור. על-כן, בעזרת הספורט והקניית אורח חיים בריא מגיל צעיר, אני מאמין שבעזרת לימודי השחייה מגיל צעיר ניתן לחנך לערכים שנוגעים בכל תחומי החיים. ובמקביל להציב יעדים לטווח הארוך והקצר, תוך כדי הקפדה על עזרה לזולת, אהבת האדם ואהבת הטבע והשמירה עליו.

שחייה מהנה וקיץ בטוח ומאתגר לנו ולילדינו…

צורי קינג

(לעוד שאלות, עצות וכמובן שיעורי שחייה בים ובבריכה, מוזמנים לפנות אליי לפרטים נוספים)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *