מסלול ריצה בלונדון- 13 קמ בריטים, באחד הפארקים היותר שווים בלונדון.

לפני מס חודשים ביקרתי את משפחתי היקרה באי הבריטי, רוב הזמן שהיתי צפונה מלונדון (אזור יורקשייר,לידס וכו), כשחזרתי ללונדון חיפשתי מקום כפרי ושקט לרוץ בו את הריצה היומית, ולשמחתי מצאתי את עצמי באחת מפנינות החן המיוחדות של לונדון-  Hampstead Heath.  ממליץ לא לפספס למי שבאזור.

1477658_10151834727218380_601255321_n
ריצה בסיטי של לונדון- הביג בן

לונדון – היא עיר הבירה של אנגליה ושל הממלכה המאוחדת והמטרופולין הגדול ביותר בממלכה. העיר שוכנת על גדות נהר התמזה, והיוותה מקום התיישבות מרכזי במשך יותר מאלפיים שנים – ההתיישבות הראשונה באזור נעשתה על ידי הרומאים, שקראו לעיר לונדיניו. כיום, לונדון מורכבת מצירוף של ערים, עיירות, רבעים, שכונות ופרברים אשר לאורך השנים נסתפחו לשטחה האדמיניסטרטיבי של "לונדון רבתי", וכולם יחד נקראים "לונדון". כמו כן היא נמצאת במקום הראשון במספר טיסות בינלאומיות נכנסות, ומערכת שדות התעופה שלה היא העמוסה ביותר בעולם.  (ויקיפדיה)

איך מגיעים: הריצה מתחילה באזור Finchley, על כן אני ממליץ לעלות על הרכבת התחתית במסלול של הקו השחור (מסלולי הנסיעה "בטיוב" בלונדון מחולקים לפי צבעים ואזורים) שהוא נקרא- Northen line, ולרדת בתחנת הרכבת המרכזית של Golders Green. אם מעוניינים להתחיל כפי שמצוין במפה אז ישנה תחנת אוטובוס ממש מחוץ לחתנת הרכבת, כל אוטובוס שנוסע צפונה ולא לסיטי. יקח אתכם ב: Temple Fortune.

אורך המסלול: 13 ק"מ.  זמן ההליכה\ריצה: 1-4 שעות. דרגת קושי: 2. (1-קל, 5-אתגרי וקשה)          נק' התחלה וסיום: Temple fortune. עונה מומלצת: קיץ ואביב. (ניתן גם בחורף אבל דורש ביגוד חורף) למי מתאים? ריצה, הליכה, רכיבת אופניים, ילדים. מה לוקחים על הגב: לפחות ליטר 1 מים, בחורף כדאי מאד לקחת ביגוד ארוך ונעלי ריצה מתאימות לשטח.

לונדוןלמסלול הריצה המפורט, נא ללחוץ על הקישור הבא: מסלול 13 קמ- לונדון.

(המסלול הוא מעגלי, על כן כשמגיעים לק"מ ה – 9.5, המסלול חוזר על אותה דרך שממנה התחלתי.
במידה ומתברברים וטיפה מאבדים את הצפון, יש שילוט ברחבי הפארק, כמו כן תמיד המקומיים ישמחו מאד לעזור ולכוון אתכם בחזרה. יש לשאול אותם מהו הכיוון של תחנת רכבת Golders Green. או מה הכיוון ל- Finchley Road, חיוך ודיבור מנומס תמיד יתקבל בברכה…)

אופי המסלול: הריצה מתחילה מיד בעלייה קטנה וארוכה. כמו שאני אוהב:) הכיוון- תחנת הרכבת של גולדרס גרין. רוב הדרך ניתן לרוץ די בקלות על המדרכה וברגע שמגיעים לתחנת הרכבת יש לפנות שמאלה.הכביש מטפס לעלייה "נחמדה", שעוברת ליד מספר בתי ספר וכניסה לפארק נוסף מצד ימין של הכביש. ברגע שמסיימים את הטיפוס, מגיעים לכניסה הראשית של הפארק – Hampstead Heath הירוק והביצתי. שנמצא ממש בליבה של לונדון. הריצה בפארק מאד נוחה. השבילים חלקם סלולים וחלקם דרכי כורכר שמגיעים לכל פינה בפארק.

בחורף אני ממליץ מאד לרוץ שם. היערות עם הערפל הלונדוני והשבילים הבוציים מעבירות תחושה נעימה מאד שיש מסתבר רק באנגליה. רק כדאי להצטייד מראש עם נעלי ריצה לשטח כי יכול להיות בוצי וחלקלק שיורד גשם. הפארק רוב היום מאד שקט, שקשה לדמיין שזה במרכז לונדון, רק בסופי שבוע, הפארק נעשה המוני קצת, אבל לא משהו שמפריע לריצה או לטיול של אחה"צ.

תיאור המסלול:

מצומת Temple Foutune ל- תחנת הרכבת: הריצה מתחילה שהפנים לכיוון דרום על כביש Finchley road שזה הכיוון למרכז העיר. הצומת הגדול מאחור, ומשם מתחיל טיפוס קטן של עלייה מתונה. בצד ימין של הכביש יהיו מס מסעדות מקומיות ושאר חניות של תושבי השכונה. שמגיעים לקצה העלייה יהיה ניתן לראות מרחוק את הגשר של תחנת הרכבת, שם יש לבצע פנייה שמאלה לכיוון רחוב  North End Road. הכביש ממשיך ישר כל הזמן כ-2 ק"מ על לתחנת הרכבת.

מתחנת הרכבת של Golders Green ל – Hampstead Heath: בתחנת הרכבת התחתית קשה לפספס את הפנייה שמאלה. אם פונים ימינה נכנסים לשכונה שככל הנראה מכילה הכי הרבה ישראלים שגרים בלונדון ואולי גם בכל הממלכה. שם ניתן ניתן למצוא מסעדות, בתי קפה, חנויות ,בתי מרקחת של יהודים וישראלים כמובן. האזור ידוע באופי היהודי שלו אבל עדיין עם גינונים בריטים שקשה לפספס. מתחנת הרכבת ישנה עלייה, לא קלה. הכביש מתעקל בעדינות עד לראש הגבעה שם יש פארק קטן נוסף מצד ימין של הכביש- Golders Hill Park. הפארק קטן ויפה ביותר. ישנו גם גן חיות קטן עם ערוץ נחל זורם, שנותנים למקום אווירה נעימה ביותר. אני ממליץ בחום להיכנס, להקיף את הפארק ולצאת אחרי כמה דק, קשה ללכת לאיבוד שם.

ביציאה מהפארק הנ"ל, הריצה ממשיכה עוד כמה מאות מטרים ואז ישנה פנייה חדה שמאלה בכביש, לחצות בזהירות את הכביש ומיד מצד ימין הכניסה  ל- Hampstead Heath.

מהכניסה לפארק ל – Kenwood House: ברגע שהרגליים עוברות שאת שער הפארק, ההרגשה נפלאה והרגליים לא רוצות לנוח. קשה לדמיין שנמצאים במרכזה של עיר כה גדולה כמו לונדון. השבילים בפארק נוחים, אם כי בחורף הם יכולים להיות בוציים וטיפה חלקים . כ- 100 מ' לאחר הכניסה, מגיעים לצומת. יש לפנות ימינה ולהמשיך על השביל כ- ק'מ 1. עד שחולפים על גשר קטן שחוצה בריכה ירוקה ביותר. Hampstead pond. לעצור ולצלם את המקום הקסום הזה…חובה!

קנווד האוס,לונדון
Kenwood House

קנווד האוס,לונדון

משם הריצה ממשיכה עוד 900 מ' בערך, בשבילי הפארק עד לפנייה חדה שמאלה. הפנייה נמצאת בפינה של הפארק, כך שאם ממשיכים נכנסים ישר לתוך שכונה, על כן האופצייה היחידה היא לפנות שמאלה.

חשוב לי להדגיש, שבשטח הפארק סלולים עשרות שבילים קצרים וארוכים כאחד. ממליץ ביותר לסטות מדי פעם מהשביל ואפילו להיכנס לתוך היער שם הריצה מהנה ביותר עם אופי מאד אפלולי ומיוחד. מהפנייה שמאלה השביל ממשיך בשולי הפארק. בתפר שבין אחת השכונות שצמודות לפארק לשטח הפארק עצמו. חולפים שוב על 2 בריכות נהדרות מצד ימין של השביל. לאחר קמ נוסף מגיעים למבנה גדול ומרשים- Kenwood hous, יותר נכון אחוזה מאד גדולה ומרשימה ששייכת לאחת ממשפחות האצולה שגרו באזור בעבר. קשה לפספס את הבית וכדאי מאד לבצע ביקור במבנה כה מיוחד.

מ- Kenwood house ל- יציאה מהפארק: הריצה ממשיכה עוד כ- 1.5 ק"מ עד ליציאה מהפארק. ניתן לחצות את הפארק או להמשיך בשביל כפי שמסומן במפה. המלצה אישית, שבחלק הזה של הריצה, אם יש זמן פנוי, אז חובה להיכנס לתוך הפארק ולחלק המיוער שלו.

קשה ללכת לאיבוד ברחבי היער הטבעי ובמידה וכן הולכים לאיבוד, תמיד אחד השבילים תמיד יביאו את הרץ לרחוב כלשהו שמשם ניתן לשאול את המקומיים החביבים בנימוס מהו הכיוון. לא לשכוח לקחת מצלמה, והמון זמן פנוי .כי זהו אחד הפארקים היותר שווים, שקטים  והכפריים שקיימים בבירה המלכותית.

בהצלחה רבה, ונתראה בשבילים…

צוריאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *