מסלול ריצה מאתגר של 22 ק"מ בהרי ירושלים

אשמח לשתף איתכם במסלול הנהדר שבו רצתי לפני מס חודשים, המסלול מתאים לרצים ברמה בינונית ומעלה ולכל אלו המעוניינים בטיול\הליכה, הוא מתאים בול!

לפני כן הקדמה קטנה: דרך בורמה המקורית- הייתה דרך שנסללה במהלך מלחמת סין -יפן השנייה, היא הובילה אספקה מבורמה לדרום סין ועקפה את השליטה של כוחות האימפריה היפנית בנמלי הים. תאריך הבנייה: 1938  אורך: 1,154 ק"מ. דרך בורמה הישראלית – היא דרך עוקפת ששימשה כמעבר לכוחות צבא ישראלים ואספקה מאזור קיבוץ חולדה לירושלים. דרך זו נסללה כדרך עפר במהלך מלחמת העצמאות מאחר שהכביש מהשפלה לירושלים נחסם בלטרון ובשער הגיא. (ויקיפדיה)

בית מאיר

לצפייה בקובץ מפורט יותר של המסלול ניתן להיכנס בקישור הבא: מסלול 22 קמ הרי י-ם

איך מגיעים: נוסעים על כביש מס 1 לכיוון ירושלים. במחלף שער הגיא ישנה פנייה ימינה לכביש מס 38.  לאחר כ- 1.5 ק"מ ישנה תחנת דלק פז בצד ימין של הכביש, שם יש חניה בשפע + שירותים ומקום לאכול.  אורך הריצה: 22 ק"מ. זמן הריצה: 3-5 שעות. דרגת קושי:  3 (1-קל, 5 אתגרי ביותר).            נק' התחלה וסיום: חניון דרך בורמה.

עונה מומלצת: כל השנה (בקיץ עדיף להתחיל מוקדם בבוקר). מה לוקחים על הגב: לפחות 2 ליטר מים, מס' תמרים או חטיפי אנרגייה (כדורי מלח לימים חמים), נייד, מצלמה, בקיץ חובה כובע!                    אופי המסלול: כביש מס' 1 ודרך בורמה נמצאים במרכזו של פרוזדור ירושלים, שמהווה לדעתי את תמצית הנוף הישראלי. יערות האורנים שקק"ל שתלו במרוצת השנים, משולבים עם טרסות קדומות שעליהן מפוזרות וגדלות להן צמחייה ים תיכונית שאופיינית לאזורנו.

הריצה עצמה מזכירה נופים ממדינות אחרות ברחבי העולם, בעיקר בחורף ובעונות המעבר, אז הירוק ושלל צבעי הטבע "זועקים" החוצה. לכן כל מי שמתחבר לנוף הררי עם נופים עוצרי נשימה זה המקום והכל במרחק של כמה דק' מהמרכז. ישנם קטעים בריצה שהטיפוס הוא קשה ומאד תלול. השביל נוח אבל השיפוע רציני. הפיצוי מגיע מיד שמגיעים לפסגה, שם ניתן לראות את שפלת החוף ואפילו את ים התיכון. בחורף ניתן בהחלט לרוץ קטע זה. רק כדאי להיערך עם ביגוד מתאים כי יכול להיות קר בקטעים הגבוהים. אין נק' מים בדרך, לכן יש לקחת הכל על על הגב. ובקיץ כמובן לא לרוץ בשעות החמות ולקחת מספיק מים. וכמובן פרטי לבוש המגנים מהשמש.

תחילת דרך בורמה
תחילת המסלול- חניון דרך בורמה ליד כביש 38

תיאור המסלול: חניון דרך בורמה – כביש בית מאיר. הריצה מתחילה מחניון צדדי על כביש 38 שם ניתן להצטייד בכל הנדרש. יש לחצות הכביש בזהירות עד לתחילת הקטע התלול של דרך בורמה. הקטע הבא הוא מהקטעים התלולים והקשים של הריצה, העלייה שמגיעה ללא שום  התראה…וחימום לפני כן. לכן יש להתחיל בקצב  איטי, כי הטיפוס מתחיל בצורה מתונה ואז אחרי 2-3 ק"מ הכביש מתעקל ומטפס בצורה קיצונית עד שמתחילים לראות את הבתים הראשונים של בית מאיר.

לכל אורך השביל ישנם קטעים שבהם ניתן להציץ בין הצמחייה העשירה ולראות את העיר מודיעין ואת כל שפלת החוף, גוש דן ואפילו חלקים קטנים מהים. הפריחה בעונת החורף \אביב היא מהיפות שניתן לדמיין. ובכל פינה צצות להן בעיקר רקפות, ומדי פעם גם כלניות. השביל נוח ומספיק רחב לריצה ומעבר כלי רכב. אני ממליץ לרוץ את קטע זה עם הפסקות של דקה, בכל 1 ק"מ. על מנת לשמור על הכוח ולא לתת לדופק לעלות, מה  שיקשה על המשך הריצה.

אני יצאתי לריצה הזו  בבוקר חורפי\ שמשי, כך שהשמש רוב הזמן הייתה מולי, והאירה את כל אזור בית מאיר ושפלת החוף "בתאורת" בוקר חורפית ונעימה. השמש אמנם היתה בחזית, אבל לא הקשתה יותר מדי עליי ולשאר רוכבי האופניים שנאבקו בטיפוס הקשה שגרמה לשרירי התאומים להיות במצב עבודה אינטנסיבי… כשמגיעים לצומת T, יש לפנות ימינה ומס' מטרים לאחר מכן יש לחצות את הכביש עם המסלול המסומן של החברה להגנת הטבע, לכיוון נחל כסלון.

תצפית למישור החוף   רקפות

כביש בית מאיר-מערת בני ברית- לאחר חציית הכביש בק"מ ה-4 הריצה מתחילה לרדת  לתוך נחל כסלון המרהיב הירוק והמיוער. כ-100מ'  מחציית הכביש ישנו צומת T, פונים שמאלה וממשיכים כ- 5 ק"מ ק"מ על השלוחה עד שהשביל  מגיע למפגש עם נחל כסלון. הריצה בקטע זה היא חוויה לעיניים, עם נוף שמזכיר את רכס האלפים שבאירופה. השביל רחב ונוח לריצה והירידה לא תלולה ישנה תנועה של מס' רוכבי אופניים ומטיילים אחרים שככל הנראה גרים באזור.

הנוף לאט לאט נפתח והיופי של האזור מתגלה לנגד עיניי. ברכסים שממול השביל ניתן לראות את הישובים שמסביב: שורש, קרית ענבים וצובה. הריצה ככ נוחה ונעימה לעין שהתשישות מהעלייה שרק לפני כמה דקות התנשפתי בצורה מהירה, נעלמה. התוואי של הנחל רק הולך ומשתפר, וללא ספק החלק הקשה של הריצה די מאחוריי. (חוץ מעלייה קטנה וערמומית ליד מערת בני ברית)

נחל כסלון1
נחל כסלון

מערת בני ברית- סיום: הריצה בתוך נחל כסלון היא אחת מהחוויות היותר מיוחדות שאפשר למצוא פה בארצנו הקטנה בכל מה שקשור לריצות שטח. הריצה ברובה תהה מוצלת עם תוואי נחל מצוקי ומיוער. השביל מאד מאד נוח המאפשר להגיע למהירות ריצה גבוהה, אם מעוניינים בכך כמובן. לאחר הירידה מהשלוחה של בית מאיר, השביל מתחיל להתפתל על קרקעית הנחל. אם רצים בחורף במהלך ימים גשומים הריצה תהה מלווה בנחל שמי גשמים זורמים בצמוד לרגליים, סיטואצייה מדהימה שקשה לתאר את היופי שבדבר.

ריצה חורפית שמי גשמים ממלאים את נעלי הריצה וכמובן את שבילי הרי יהודה זו ללא ספק סיבה מספיק טובה לקום מוקדם ולהגיע לאזור זה. קטע הריצה שבנחל כסלון, מסתיים בחניון יחסית גדול (אין שם מים). ישנה מערה להתייחדות עם קורבנות השואה. המקום קרוי על שמה של אנה פרנק. אני ממליץ לבצע הפסקה של כמה רגעים למנוחה ומיד להתחיל בטיפוס הקצר והתלול מאד שנמצא בצדו הדרומי של הערוץ, המקפיץ את דופק הלב בשניות!

לפני הטיפוס אני גם ממליץ לקשור שוב את השרוכים, לשתות משהו זריז, לחזק את רצועות התיק וכמובן להיישיר מבט נוסף בשביל הצר המתעקל למעלה, ולהתחיל בריצה!  אורך הטיפוס הוא בערך 1 ק"מ ומגיע עד לכביש הראשי שמוביל לישוב כסלון. לטפס בזהירות וכמובן לרדת ביתר זהירות כי ישנם מקומות שהם על שפת תהום. לרדת בריצה זה אפשרי אבל לאט ולתת תשומת לב היכן הרגל נמצאת בכל צעד…

הטיפוס מתחיל בקיצוניות ונמשך ביתר קיצוניות למעלה עם מס מדרגות עץ, ומספר עצים שנפלו ויש לטפס מעל הגזעים שלהם. בסוף העלייה להסדיר את הנשימה ליהנות מהנוף הכ"כ יפה שמשתרע ממש מתחת למצוק שזה עתה טיפסנו. לאחר הירידה התלולה השביל של נחל כסלון ממשיך להיות נעים ביותר לריצה ומס' מאות מטרים לאחר מכן הוא מתחבר לכביש סלול. עם סוג של שער אבנים המציין את הכניסה ליער הקדושים.

עליה לבני ברית
סוף העליה בנחל כסלון

הריצה ממשיכה משם עד לכביש מס 38. לא לחצות את הכביש, אלא יש לפנות צפונה, ימינה. על כביש הכורכר המקביל לכביש הראשי (38) ולהמשיך כ-3  ק"מ על שחולפים על הישוב מסילת ציון ומיד לאחר מכן נק' הסיום המיוחלת.

סה"כ הריצה היא כ- 22  ק"מ, טיפוס מצטבר: 500 מ', ירידה מצטברת: 496 מ. רוב הריצה היא מישורית או ירידה מתונה, ישנם מס' עליות מאד תלולות שנותנות לריצה אופי אתגרי ומעניין מאד…

בהצלחה וריצה נעימה לכולנו !

צוריאל

2 תגובות על “מסלול ריצה מאתגר של 22 ק"מ בהרי ירושלים

  1. Oren Buskila אומר:

    רצתי את המסלול היום – חוויה נהדרת. התחלתי ב-5:30 לפני הזריחה, ואפילו ביום שרבי כמו היום היה נעים ומוצל עד סוף הריצה. נופים יפיפיים ובעונה הזו גם פריחה מרשימה.
    אחלה מסלול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *