כיצד להיכנס לים ולשרוד – פוסט חשוב לכל אחד מאיתנו שנכנס לים.

כמו בכל עונה, נראה כאילו אנשים לא מקשיבים, או פשוט לא מבינים את הסכנה של להיכנס לים. האם זו גזירת גורל? האם המחיר הבלתי נסלח הזה בחיי אדם באמת מחוייב המציאות?

Lofoten Swimmer Large
לקרוא את הים נכון, לפני שנכנסים אליו – חובה!

כידוע, כמעט כל הטביעות מתרחשות בחופים לא מורשים או ללא השגחת מציל. נכון, זה רע ולא אחראי לטבול עם הילדים בחוף לא מורשה, אבל לפעמים אין ברירה ונכנסים למקומות בעייתים אלו, אבל הדבר לא חייב להסתיים באופן כה טראגי.

מסתבר, שיש כמה כללים שחובה לדעתי להבין כשנכנסים לים.

שכן, במצבים של היסחפות, הבנה נכונה יכולה להבדיל בין חיים ומוות. פוסט קצר וחשוב זה, ישפוך מעט אור על הנושאים והעקרונות הפשוטים שיכולים להציל את חייך וחיי יקיריך.

המושג העיקרי שחשוב להבין ולהכיר הוא- Rip Current וניתן לתרגמו כ-זרם סחף.

כדי להבין לעומק מהו זרם סחף, צריך לדמיין כיצד הגלים הנעים מהמים העמוקים לתחום המים הרדודים של החוף, ונשברים. מאחר ושבירת הגלים אינה סימטרית, באזורים מסוימים של החוף תהיה הצטברות גדולה יותר של מים יחסית לאזורים אחרים. מים עודפים אלו יחזרו במסלול מעגלי המנקז אותם פנימה לכיוון המים העמוקים- זהו זרם הסחף הקלאסי.

באיור הבא ניתן לראות את תנועת הגלים אל החוף  ואת הסירקולציה הנוצרת כתוצאה מעודף המים באזור הצפוני והדרומי. החץ הכחול כהה מייצג את זרם הסחף.

rip3
זרם הסחף- לא לנסות להתנגד אליו.

בצילום הבא, ניתן לראות מצב שבו מתקיימים מספר זרמי סחף באותו חוף. אפשר להבחין בבירור- שאין גלים באזור שבו קיימים זרמי סחף.

rip characteristics image 5 labeled
כיצד מזהים את זרמי הסחף?

כלל ברזל- לא להתנגד לזרם!
זרמי הסחף הינם הסכנה מספר אחת למי שאינו יודע לשחות, או לשחיינים שאינם יודעים מה לעשות בים (איש\אשת ברזל, טריאטלון שאין להם ניסיון בשחייה). 80% ממקרי הטביעה בארה"ב נגרמים עקב היסחפות עם זרמים אלו פנימה אל הים. מהירות הזרם יכולה להיות כמטר לשנייה בים רגוע ולהגיע עד 3 מטרים בשנייה!! בתנאים סוערים – מהירות שתכריע גם שחיין אולימפי.

וכאן הגעתי לנקודה החשובה ביותר – לא צריך (ואסור) להתנגד לזרמי הסחף !

מדוע? כאשר אדם מרגיש שהוא נסחף פנימה אל תוך הים, האינסטינקט המיידי הוא לחזור בחזרה, אבל היות שזרמי הסחף בדרך כלל חזקים למדי, הניסיון הנואש הזה (שלרוב מלווה בפאניקה ואיבוד עשתונות) רק גורם לאיבוד כוחות, ולבסוף לטביעה. אם כן, הדבר החשוב ביותר לזכור הוא שאין להתנגד לזרם הסחף, לשמור על כוחות, להירגע, ולהחזיק את הראש מעל המים.

מה שיקרה הוא, שהזרם ייקח אותנו פנימה ואז נוכל 'לחתוך' שמאלה או ימינה (עד לאזור שבירת הגלים), לשחות במקביל לקו החוף, ולבסוף לחזור במסלול מעגלי כפי שמראה האיור למעלה. אם ראיתם מישהו אחר נסחף, יש לצעוק לו מה לעשות, ואם אפשר, לזרוק לו מצוף כלשהו – אפילו צידנית או קלקר. חלק ניכר ממקרי הטביעה היו ויהיו של אנשים שקפצו להציל אחרים מבלי להבין את פעולת הזרמים.

הערה חשובה: ישנו מיתוס שזרמי סחף מושכים כלפי מטה – זה פשוט לא נכון. זרמים אלו מקבילים לקרקע, ולכן אין חשש להיסחף עמם. התופעה שאליה מתייחסים נקראת מערבולת (Vortex) והיא נפוצה בנחלים ונהרות. כמו כן, אין לבלבל את זרמי הסחף עם זרמי גאות – אלו תופעות שונות.

איך מזהים זרמי סחף?
דרושה מיומנות על מנת לזהות זרמי סחף מתוך התבוננות בים וזה דבר שמצילים, גולשים מנוסים, שחייני Open Water וימאים יודעים לעשות. ישנם זרמי סחף קבועים למדי לאורכם של מזחים, מעגנים, או רצועות חוף הנכנסת לתוך הים. לדוגמא, בשפך הירקון, קיימים זרמי סחף קבועים פחות או יותר הנובעים מהמבנה הטופוגרפי של השפך – אלו זרמים שחותרי הקיאק נעזרים בהם על מנת להיכנס בקלות לעומק.

לעומת זאת, בחופים רציפים, זרמי הסחף עשויים לשנות מיקום בהתאם למשטר הגלים ומיקום רכסי החול מתחת למים.

rip characteristics image 8 labeled
כמה זרמי סחף בחוף אחד

במקרים אלו, ניתן  להיעזר במספר סימנים על מנת לזהות את זרמי סחף:

א. אזורים בהם אין שבירה של גלים (הגלים מביאים את המים לחוף בעוד שזרמי הסחף מנקזים אותם בחזרה לים)

ב. מים עמוקים יותר (בשל התחתרות הזרמים בקרקע לאורך זמן) , ובעקבות זאת –

ג. צבע המים שונה מהסביבה. משקפי שמש עם מקטבים (Polarized) המנטרלים סנוור מקלים על הזיהוי.

שלושת המזהים הללו הופכים את אזורי הסחף לאטרקטיביים עבור מי שלא מבין את המשמעות: זה נראה כמו אזור רגוע ונחמד לטבול בעוד שלמעשה אזור הסחף הוא המקום המסוכן ביותר!

ד. לעתים יופיע קו קצף על המים, לכלוך או אצות הנסחפים לעומק. באופן כללי, זרם הסחף נוטה להיות עכור יותר כתוצאה מחול שמתערבב עם המים הנסחפים פנימה לים.

סרטון  הסברה מעולה של ד"ר רוב בראנדר האוסטרלי.

http://http://youtu.be/-hCZuYzNujI

אזהרה:

ייתכן שחלק מהקוראים יחשבו שכעת, כאשר הם יודעים מה הם זרמי סחף, אפשר ללכת חופשי לחופים ללא מציל ולהיכנס בלי בעיות. חס וחלילה!

מההיכרות שלי עם מס רב שחיינים\ות, דווקא האנשים החדשים בספורט הנהדר של שחייה וגלישה לא מבינים באמת את הסכנות האורבות בים ותמיד אומרים לי: " יהיה בסדר.." אז זהו, שלא…

 ההיסחפות עם זרמים היא חוויה מסוכנת וטראומטית מאוד גם עבור שחיינים מנוסים, ויש לעשות הכל בכדי להימנע ממנה. שמרו על עצמכם.

המטרה היא להנות מהספורט, ומהים ולא לגרום לאבדות בנפש, לכן הפיצו תוכן זה וככה נעלה את המודעות של נושא זה ונמנע ביחד טרגדיות מיותרות בעתיד.

שחייה\גלישה נעימה ובטוחה לכולנו…

צורי קינג

נתראה בחוף!

מקורות:

בלוג- "מדע ושאר רוח"

Dr. Rob Brander

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *