ראיון עם שרון לין – על מדריכים, כושר ואורח חיים בריא…

כושר גופני  ולמידה של תחביב ספורט חדש כגון: אופניים, גלישה, סקי, צלילה… תלויים מאד ביכולת הפיזית שלנו- של הלב, הריאות, כלי הדם והשרירים לשאת במשימות, אירועים ואתגרים גופניים בלתי צפויים במינימום עייפות וחוסר נוחות. פיתוח ושמירה של הכושר הגופני מהווה כיום חלק משמעותי באיכות חייו של האדם, כבסיס לקידום ושמירה של מצב בריאותי תקין ואורח חיים תקין.

שרון לין1
שרון לין- מייסדת כושר מתחיל כאן !

הבסיס לדעתי באימון איכותי, טמון ביכולת של הגוף להסתגל על ידי תהליכי הריסה ובניה של שרירים, שלד וכו והתאמה לתנאים הסביבתיים איתם הוא נדרש להתמודד. יכולת הסתגלות זו מהווה בסיס נכון לתכנון יעיל של שגרת אימונים, וזאת על ידי מדריך כך שתאפשר לשמר את כושרו הגופני של המתאמן, למנוע פציעות ולהפחית את מידת דעיכתו בגיל מבוגר.

תפקידו של המדריך בכל תחומי הספורט והפנאי (אופניים, גלישה, TRX, שחייה, משקולות, שחייה, פיתוח גוף) הוא להעביר את הידע שלו בצורה הכי טובה ומקצועית ונעימה לאותו מתאמן וכמובן לבנות אימון יעיל המושתת על עקרונות עומס ואימון הכוללים, יחס מיטבי בין ההעמסה במהלך האימון לבין ההתאוששות שלאחריו, העמסה הדרגתית, גיוון, רציפות, תקופתיות, תוך מודעות לעקרון ההפיכות – ירידה בכושר הגופני לאחר הפסקה ממושכת באימונים…

בכדי להבין קצת יותר עד  כמה תפקידו של המדריך\ מאמן חשוב, היה לי העונג להיפגש מס' פעמים עם  אחת הנשים הפופולריות בתחום  והבעלים של קבוצת הכושר  כנראה הגדולה בישראל…

שרון לין–  מייסדת קבוצת כושר מתחיל כאן!  שבמטרתה היא למנף את תחום הספורט המקצועי והחובב ולקדם את אורח החיים הבריא בישראל. שרון גם מאמנת לפעילות גופנית ולאורח חיים בריא, ספורטאית ותיקה, מדריכת כושר מקצועית בכירה, מרתוניסטית מנוסה ומדריכה לריצות ארוכות, וכן מאסטר בשיאצו ובעיסוי רפואי.

פניתי אליה במס' שאלות מקצועיות :

ש: למה ככ חשוב לתחזק את השלד ואיך עושים זאת?

ת: "כשאנחנו לא מחזקים את מערכת השלד, שתפקידו בעצם לשאת אותנו יום יום – אנחנו נחלשים, ומתחילים להרגיש כאבים – כאבי גב, כאבי עורף, מפרקים ובכלל אנחנו מרגישים פחות טוב. אבל… אם נדאג לתחזוקה של הגוף שלנו,  כי הוא הגוף היחיד שיש לנו! הסיכוי שנסבול מכאבים הולך וקטן!

ועכשיו איך עושים את זה – פלג הגוף העליון, שהוא למעשה כל החלק מהמותן ומעלה: גב, עורף, כתפיים, בית חזה, בטן, צוואר וכמובן הראש (מקווה שלא שכחתי אף אחד).
חשוב לעבוד על כל אזור בפלג הגוף העליון בנפרד, להשקיע בו ולחזק אותו, בהתאם כמובן למגבלות גופניות, ובעיקר – בהנחיות מדויקות של איש מקצוע שידע להתאים לכם את סוג האימון, את העצימות שלו ואת העומסים.
אני כרגע מתייחסת למי שאין לו מגבלה גופנית כזו או אחרת שמונעת ממנו לבצע את החיזוק הספציפי הזה, ובמידה וקיימת מגבלה גופנית, איש מקצוע יוכל לתת לכם הנחיות גם בנושא הזה."

ש: אז איך זה בעצם תורם לנו?

ת: "שאלה מצויינת! עבודה מדויקת ויעילה על פלג הגוף העליון תייצר לנו יציבה נכונה וזקופה, שהיא גם בריאה יותר וגם מעניקה לנו הופעה מרשימה יותר. עם השנים, שרירי העורף והכתפיים נחלשים וחלקינו מסגלים הליכה כפופה שהולכת ומחמירה. וזה בפני עצמו יוצר בעיות רבות, כאבים וכמובן גם מראה כפוף.
לגבי המתאמנים שבינינו, שמירה על פלג גוף עליון חזק תביא להצלחה גדולה יותר באימון – וחשוב לא פחות, תגן עליכם מפציעות.
ריצה עם גב זקוף – תעזור לכם להתעייף פחות מהר, להרגיש פחות כאבים (או לא בכלל), ותסייע לכם להמשיך ולהתמיד בריצה, או בפעילות הגופנית אותה בחרתם לעשות.

פלג גוף תחתון ועליון חזקים ומאוזנים – אני מקפידה להזכיר את הנושא הזה בכל הזדמנות – כי הוא מבחינתי – החשוב ביותר! אנחנו חייבים להגיע לריצה עם מערכת שלד חזקה ולא להמקדם רק באזור אחד של הגוף.

אנחנו יכולים להיות הרצים הכי מהירים, עם משקל גוף תקין, אבל אם נגיע עם מערכת שלד לא חזקה, נהיה כמו עלה נידף ברוח – בלי בסיס איתן, בלי גזע חזק שייצב אותנו תוך כדי הריצה, תוך כדי הנחיתה על הקרקע וגם בייצור הכוח, ובהחזקת הגוף.
יש אנשים שרצים מהר, אבל הם רצים כפופים, הם מתפזרים בריצה – וזה בהחלט פוגע להם בהישגים ומעלה את סיכויי הפציעות.
אז אם החלטתם לקחת את הריצה\רכיבה\גלישה או כל פעילות אחרת ברצינות, קחו בחשבון שחיזוק הגוף זה חלק מהחבילה – ועשו את זה נכון ואפקטיבי.

ש: מתי יודעים אם האימון איכותי והמדריך יודע מה שהוא עושה?

ת: "חשוב שהאימונים יהיו עקביים ועל מנת להגיע לטכניקה נכונה שתשמור עלינו מפציעות ותשפר ביצועים – אנחנו צריכים לעבוד על הטכניקה עוד ועוד.
חשוב להיצמד לסדרת תרגילים ולחזור עליהם שוב ושוב – ממש כמו שמתאמנים בכלי נגינה – כמה שיותר חזרות, כדי להגיע לביצועים הטובים ביותר.

אז מעבר לעניין ולגיוון, האלף בית של אימון היא ההתמדה. כשאנחנו מגיעים לגיוון יתר באימון – האימון למעשה הולך לאיבוד, והמטרה שלו מתפספסת.
הקסם באימון נכון ואפקטיבי הוא החזרה על אותם התרגילים שוב ושוב, ובכל פעם לעלות את סף המאמץ, לאתגר את עצמנו כל פעם עוד קצת.
אז מה שאני ממליצה, זה לבחור בסגנון אימון, להפנים אותו, להתמיד בו ולהגיע לאיכות ביצוע הטובה ביותר. ועוד משהו….אחד הסממנים לאימון איכותי – הוא כשהמאמן שלך עושה אותו בעצמו.

כל מאמן\מדריך חייב:
1. להאמין בשיטת האימון שלו (מספיק בכדי להתאמן בה בעצמו)
2. להתנסות בה כמה שיותר – רק כך יאמן בצורה הנכונה והטובה ביותר.
לדוגמא: מאמן ריצה יכול לאמן בגבולות הידע והניסיון שלו. מאמן מרתון, חייב שיהיו מאחוריו כמה מרתונים טובים כדי להתחיל להוביל מתאמנים למטרה הזו".

טיפ אחרון של שרון:

"כדי לשמור על גוף בריא, ללא פציעות וללא כאבים , חשוב! שתחזקו את פלג הגוף העליון והתחתון כאחד – גם אם אתם רצים, רוכבים גולשים או מתאמנים בכל תחום – בצורה מקצועית – מי פחות ומי יותר, וגם אם אתם יושבים רוב היום מול המחשב."

שרון
"אם נדאג לתחזוקת השלד בצורה טובה, הכאבים ילכו ויעלמו לנו ככל שנתמיד בפעילות נכונה"

לסיכום: האימון הגופני נחוץ וחשוב לקיום כושר הגופני, תפקוד יעיל ושמירה על מצב בריאותי תקין בכל מהלך החיים ויש להפכו לחלק מאורח החיים כבסיס לאיכות חיים.

תודה ענקית  שרון, כרגיל היה מדהים להיפגש…מקווה שזו רק ההתחלה, נתראה במרתון או בכל פעילות אחרת:)

צורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *